Renkiesi sportinę liemenėlę? Štai ką svarbaus turėtum žinoti

Sportinė liemenėlė šiuolaikinei moteriai tapo neatsiejamu sporto atributu. Reta kuri pasiryžtų į rytinę mankštą ar vakarinę treniruotę keliauti be jos – tai ne tik patogu, bet dar ir gražu, juk šiais laikais liemenėlių pasirinkimas labai platus, jos ryškios, įvairių siluetų. Tačiau statistika atskleidžia, kad nors moterys sportuoja su specialiomis liemenėlėmis, tik 20 proc. iš jų dėvi tinkamas. Taigi, įdomu, kokios daromos didžiausios klaidos ir kaip išsirinkti tinkamą sportinę liemenėlę?

„Kasdien sutinku daug sportuojančių moterų. Tikrai reta nedėvi sportinės liemenėlės. Tačiau praktika rodo, kad dažniausiai moterys jas renkasi ne pagal treniruočių tipą ar sporto šaką, kuria užsiima, bet pagal grožį. O juk liemenėlės paskirtis truputį kitokia – labai svarbu dėvėti tinkamą, nes ji palaiko krūtinę, padeda išvengti raiščių išsitempimo, kurie nuo didelių krūvių ir pasikartojančių judesių gali negrįžtamai pakeisti krūtinės formą“, – sako grupinių treniruočių trenerė Agnė Mickevičiūtė–Butienė.

Moksliškai įrodyta, kad netinkamai parinkta liemenėlė sporto metu gali lemti krūtinės deformaciją, kai mažiausio kaušelio dydžio krūtinė gali pasislinkti 2,5 cm įvairiomis kryptimis, o didžiausio dydžio krūtinė netgi 5–7,5 cm.

Štai keli pagrindiniai žingsniai, kurie padės ją išsirinkti

1. Išsiaiškinkite savo matmenis. Norint išsirinkti tinkamą liemenėlę, pirmiausia svarbu žinoti tikslius savo išmatavimus. Didžioji dalis moterų tiki, kad žino savo įprastos liemenėlės dydį, todėl rinkdamosi sportinę liemenėlę nesitikrina savo išmatavimų. Tai nėra teisingas sprendimas, juolab, kad vidutiniškai krūtinės dydis per visą gyvenimą keičiasi net 6 kartus. Taigi, planuojant įsigyti sportinę liemenėlę, privalu išsimatuoti.

Nustatant sportinės liemenėlės dydį svarbūs du matmenys: kaušelio dydis bei apimtis po krūtine. Matavimui reikia užsidėti paprastą liemenėlę (be pakietinimų) ir su centimetrine juostele matuoti apimtį tiesiai po krūtine. Svarbu atkreipti dėmesį, kad matuojant juostelė būtų tiesi, nenuslinktų ir leistų lengvai įkvėpti. Tuomet, norint sužinoti kaušelio dydį, juostele reikia pradėti matuoti nuo krūtinkaulio per iškiliausius krūtinės taškus iki standartinės liemenėlės kaušelio pabaigos, tiesiai po pažastimi. Rekomenduojama kiekvieno kaušelio dydį matuoti atskirai.

Optimaliausias būdas tiksliai įvertinti sportinės liemenėlės dydį – suvesti visus turimus duomenis į automatinę „Nike“ skaičiuoklę internetiniame puslapyje adresu, kurį rasi ČIA.

2. Išsirinkite tinkamą medžiagą. Žinant savo sportinės liemenėlės dydį ir jau renkantis jos tipą, reikia nepamiršti atkreipti dėmesį ir į jos sudėtį: „Sportinės liemenėlės paprastai yra pagamintos iš sintetinės medžiagos, nes ji lengvai prižiūrimas, greitai džiūsta, todėl gausiai prakaituojant nėra diskomforto. Be to, tokio tipo audinys yra daug tvirtesnis“, – patarimais dalijasi trenerė A. Mickevičiūtė–Butienė.

Mergina
Mergina
Shutterstock

3. Įvertinkite sporto krūvį. Dar vienas svarbus aspektas, renkantis sportinę liemenėlę, – įvertinti, kokia fizine veikla bus užsiimama, nes nuo to priklauso, koks liemenėlės prilaikymas bus reikalingas. Žemo aktyvumo treniruotėms, pvz. jogai ar pilatesui, labiausiai tinka judesių nevaržančios lengvo palaikymo liemenėlės. Vidutinio intensyvumo treniruotėms, pvz. bėgimui, funkcinėms ar jėgos treniruotėms, reikia rinktis vidutinio palaikymo liemenėles. Galiausiai, itin aktyvioms treniruotėms, pvz. ištvermės ar intervalinėms treniruotėms, yra skirtos stipraus palaikymo liemenėlės. Pasak A. Mickevičiūtės–Butienės, tik kokybiškai parinktos sportinės liemenėlės gali apsaugoti moteris nuo stuburo skausmų, kurie atsiranda dėl didelio krūvio.

4. Atlikite patikrinimo pratimus. Pabaigai, norint visiškai įsitikinti, kuri sportinė liemenėlė tinka labiausiai, siūloma išmėginti šiuos specialistų sukurtus pratimus.

Šoninis pasvirimas: pritūpkite ant vienos kojos, pasilenkite į šoną ir sukite viršutinę kūno dalį į kelias puses. Jei liemenėlė stipriai juda – ji per didelė, jei ji veržia šonus – per maža;.
Rankų kėlimas: sunerkite rankų pirštus ir iškelkite rankas. Tinkamos liemenėlės lieka savo vietoje ir nejuda kartu su rankomis.

Įtūpstas ir pašokimas: pradėkite daryti įtūpstą ir pašokite į viršų. Jei krūtinė itin juda – liemenėlė per didelė, jei krūtinė „iššoksta“ iš liemenėlės – ji per maža.

Pasilenkimas į priekį – lenkitės į priekį ir rankomis siekite kojų pirštų. Liemenėlė per didelė, jei pasilenkusi galite matyti savo krūtis, liemenėlė per maža, jei pasilenkusi jaučiate veržimą.

Trenerė pataria, jeigu sudėtinga pačiai išsirinkti tinkamą liemenėlę, visada galima kreiptis į sporto parduotuvėse esančius konsultantus. Kaip tik artimiausiomis savaitėmis (iki spalio 8 d.) „Nike“ parduotuvėse moterų, perkančių sportines liemenėles, laukia ir specialus pasiūlymas.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis